fotowoltaika
 energia elektryczna ze Słońca
 wentylacyjna z odzyskiem ciepła
     rekuparatory
 klimatyzatory

ODKURZACZE CENTRALNE

1. Kilka słów wstępu

Rozpoczynając przygodę z budową domu zastanawiamy się w jakie systemy i urządzenia go wyposażyć. Jednym z urządzeń, które w istotny sposób poprawi komfort użytkowania domu i przyczyni się do ochrony zdrowia wszystkich domowników jest odkurzacz centralny. Odkurzacz taki dużo lepiej radzi sobie ze zbieraniem kurzu w porównaniu do tradycyjnych jednostek – nawet roztocza, zarodniki grzybów i inne alergeny nie są dla niego barierą, a co najważniejsze wszystko to co nie zatrzyma się w worku odkurzacza i na jego filtrach zostaje bezpowrotnie usunięte na zewnątrz domu przez rurę wyrzutową jednostki centralnej.

2. Zasada działania systemu

Kurz, wraz z powietrzem wciągany jest do instalacji odkurzacza za pomocą elastycznego węża ssącego, a następnie po przejściu przez system rur PVC trafia do jednostki centralnej wyposażonej w system filtrów.

Tu zostaje przechwycony przez worek odkurzacza, natomiast strumień powietrza usunięty na zewnątrz domu poprzez rurę wydmuchową zakończoną kratką w elewacji zewnętrznej domu.

3. Zalety systemu

Wszechstronne zastosowanie – dzięki zastosowaniu specjalnych separatorów odkurzacz centralny można wykorzystywać do czyszczenia paleniska w kominku czy zbierania wody, natomiast wykorzystując szeroka gamę końcówek do sprzątania możemy wytrzepać dywan lub wyprać tapicerkę samochodu.

Zdrowie i zachowanie całkowitej czystości – w przeciwieństwie do odkurzaczy klasycznych, w których powietrze wciągane wężem przechodzi przez worek i filtry a następnie jest wyrzucane z powrotem do sprzątanego pomieszczenia, w odkurzaczach centralnych powietrze po przejściu przez system filtrów w jednostce centralnej wydmuchiwane jest na zewnątrz budynku.

Wysoki komfort pracy – odpowiednio dobrany wąż wraz z gamą różnorodnych końcówek pozwala na szybkie i dokładne sprzątnięcie każdego pomieszczenia.

Bardzo cicha praca całego systemu – lokalizacja jednostki centralnej zdala od pomieszczeń stałego przebywania domowników powoduje, że w trakcie odkurzania panuje w pomieszczeniach błoga cisza poza ledwie słyszalnym świstem zasysanego powietrza.

4. Budowa systemu centralnego odkurzania 

W skład podstawowego systemu centralnego odkurzania wchodzą następujące komponenty:

A. Jednostka centralna odkurzacza umieszczona na stałe w pomieszczeniu gospodarczym, garażu lub piwnicy, zdala od pomieszczeń stałego przebywania domowników.

 

B. Zestaw rur ssących PCV o średnicy 50,8 mm rozmieszczonych w ścianach, posadzkach lub stropach za pomocą łagodnych rozgałęzień w sposób zapewniający optymalne przepływy powietrza przy jak najmniejszych stratach ciśnienia.

C. Gniazda ssące rozmieszczone w kilku (2-3) miejscach w budynku tak, aby można było za pomocą węża ssącego (najczęściej o dł. 9 m) odkurzyć wszystkie pomieszczenia w domu.

D. Elastyczny wąż ssący wpinany bezpośrednio w gniazdo ssące występujący w kilku długościach (7 m, 9m, 12 m i 15 m) wyposażony w szereg przystawek sprzątających mających zastosowanie przy sprzątaniu różnych powierzchni opcjonalnie wyposażony w uchwyt z wyłącznikiem ssania.

E. Automatyczna szufelka zbierająca okruchy z podłogi, montowana w ścianie lub cokole mebli kuchennych uruchamiana nogą.

F. Akcesoria dodatkowe w postaci separatora popiołu lub wody – dzięki tym komponentom odkurzymy z kominka zimny popiół, posprzątamy po remoncie odpady budowlane lub wciągniemy rozlaną wodę, nie uszkadzając jednostki centralnej lub narażając własnego zdrowia

G. Instalacja sterująca 24 V – przewód elektryczny łączący wszystkie gniazda z jednostką centralną, układany wraz z rurami PCV. W momencie włożenia węża do gniazda ssącego w ścianie następuje zamkniecie obwodu elektrycznego 24 V, który to załącza jednostkę centralną. Z uwagi na niskie napięcie instalacja jest w pełni bezpieczna dla zdrowia użytkowników i ich dzieci.

 

5. Typy filtracji w jednostkach centralnych:

A. Separator cykloniczny typu Split – jednostka centralna składa się z dwóch osobnych elementów: silnika i separatora ze zbiornikiem na kurz, połaczonych ze sobą przewodem ssącym. Rozwiązanie takie pozwala na wykonanie wydajniejszego i pojemniejszego separatora, w którym wygospodarowano miejsce na dodatkowy filtr do separacji włosów. Większy separator pozwolił na mechaniczne oddzielenie strumieni powietrza zasysanego od powietrza już oczyszczonego.

B. Separator cykloniczny typu kompaktowego – metoda klasycznej separacji cyklonicznej polegającej na wprowadzaniu zassanego do jednostki powietrza w ruch obrotowy wokół jej osi, co powoduje wytworzenie siły odśrodkowej działającej na cząsteczki cięższe od powietrza. W wyniku nagłej zmiany kierunku przepływu zassanego powietrza z ruchu obrotowego w ruch liniowy odbywającej się bezpośrednio nad zbiornikiem na kurz, drobiny kurzu i piasku osiadają na ścianach separatora i opadają na dno zbiornika.

C. Separator typu worek odwrócony – powietrze zasysane przez jednostkę centralną przechodzi przez worek materiałowy znajdujący się pomiędzy separatorem a turbiną, podobny do takich, które spotykamy w odkurzaczach przenośnych, zatrzymując wszelkie zanieczyszczenia na ściankach worka. W momencie wyłączenia odkurzacza, kurz zgromadzony na ściankach worka opada na dno separatora.

Metody filtracji są jednym z podstawowych kryteriów, wpływających na komfort użytkowania odkurzacza centralnego. Separatory cykloniczne gwarantują stałe podciśnienie i przepływ powietrza bez względu na stopień napełnienia zbiornika na kurz. Nie wymagają dodatkowych worków ani innych komponentów.

Dobierając moc jednostki centralnej, trzeba uwzględnić odległość między nią a najdalej położonym gniazdem ssącym oraz powierzchnię do sprzątania (co wpływa na liczbę gniazd ssących).

Istotne są również materiały, z jakich wykonano instalację – zazwyczaj jest to PVC z dodatkiem materiału antystatycznego, zapobiegającego osiadaniu kurzu wewnątrz rur.

Oferta produktów